Czym jest przyjaźń? Jak być dobrym przyjacielem? Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym

Autor: Agnieszka Ignaczak

Data aktualizacji dokumentu: 25 marca 2024

Przyjaźń jest jednym z najważniejszych aspektów rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci. Już od najmłodszych lat, począwszy od około 3 roku życia, dzieci zaczynają tworzyć pierwsze więzi przyjacielskie, uczą się dzielić zabawkami, czasem i przestrzenią. W wieku przedszkolnym, około 5-6 lat, przyjaźnie stają się bardziej złożone i świadome. Dzieci zaczynają rozumieć, że przyjaźń opiera się na wzajemności, zaufaniu oraz wspólnych doświadczeniach. To czas, gdy uczą się, jak ważne jest wspieranie się nawzajem, wyrażanie uczuć i myśli, a także rozwiązywanie konfliktów w sposób konstruktywny. Przyjaźń w tym okresie życia pełni kluczową rolę w rozwijaniu umiejętności społecznych, empatii oraz poczucia przynależności. Dzieci, które mają przyjaciół, często czują się pewniejsze siebie, są bardziej otwarte na nowe doświadczenia i lepiej radzą sobie z wyzwaniami. Przez budowanie i pielęgnowanie przyjaźni, przedszkolaki uczą się również, jak być lojalnym, jak doceniać innych i jak być docenianym. Ważne jest, aby podkreślić te aspekty i pomóc dzieciom zrozumieć, jak być dobrym przyjacielem oraz jak ważne są przyjazne relacje w ich życiu.

Słowa kluczowe:
scenariusz zajęć