Listopad 2023 z Poradnikiem Dyrektora Przedszkola

Długo oczekiwane rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli weszło w życie 3 października br. Wprowadza ono ogólną zasadę powiązania kwalifikacji nauczycielskich z 5-letnim cyklem kształcenia. Oznacza to, że według nowych regulacji nauczyciel przedszkola musi mieć ukończone studia jednolite magisterskie. Nowe rozporządzenie przewiduje jednak kilka wyjątków od tej zasady oraz przepisy przejściowe, które pozwalają na zachowanie dotychczas nabytych uprawnień nauczycielskich. Nowością są szczegółowo określone wymagania wobec nauczycieli specjalistów oraz nauczyciela wspomagającego.

O czym jeszcze piszemy? W najnowszym wydaniu magazynu? O zasadach dokonywania odpisu na ZFŚS w przedszkolu i końcoworocznym obowiązku jego skorygowania. Rozwiewamy także wątpliwości dyrektorów przedszkoli i nauczycieli na temat tego, czy można podać dziecku syrop przeciwgorączkowy, szczególnie gdy rodzice nie mogą od razu odebrać gorączkującego przedszkolaka i musi on jeszcze kilka godzin spędzić w placówce. Wskazujemy również, jakie są możliwe warianty postępowania w przypadku nauczyciela długotrwale przebywającego na zwolnieniach lekarskich oraz przypominamy o nowym zakresie informacji o warunkach zatrudnienia.

W najnowszym numerze:

• Nowe przepisy o kwalifikacjach nauczycieli przedszkoli
  • Korekta odpisu na ZFŚS w przedszkolu
  • Budowanie autorytetu dyrekcji w przedszkolu
  • Zarządzenia dyrektora przedszkola – czy są obowiązkowe
  • Dyrektor przedszkola nie pozna treści skargi skutkującej kontrolą doraźną
  • Czy 6-latek może realizować roczne przygotowanie przedszkolne tylko przez 2 godziny dziennie?
  • Czy nauczyciel może podać dziecku syrop na gorączkę?
  • Jak wspierać dziecko w spektrum autyzmu w grupie przedszkolnej?
  • Dotacja na 7-latka z orzeczeniem i odroczonym obowiązkiem szkolnym
  • Dodatek za pracę w warunkach trudnych lub uciążliwych w przedszkolu niepublicznym
  • Podsumowanie semestru w przedszkolu niepublicznym
  • Otwarcie przedszkola niepublicznego w trakcie roku szkolnego
  • Nadzór pedagogiczny i arkusz organizacji pracy w przedszkolu niepublicznym
  • Zmiana godzin wydawania posiłków w przedszkolu na wniosek rodziców
  • Odpłatność za posiłki, gdy dziecko na diecie przynosi swoje jedzenie
  • Co się dzieje po 182 dniach zwolnienia lekarskiego nauczyciela przedszkola?
  • Limit kwotowy dofinansowania do wypoczynku dzieci z ZFŚS
  • Nauczyciel przedszkola może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w ciągu roku szkolnego
  • Nowa informacja o warunkach zatrudnienia nauczyciela przedszkola
  • Przydział doraźnego zastępstwa w przedszkolu specjalnym w SOSW