zajęcia ruchowe w przedszkolu

Czas trwania zajęć ruchowych w przedszkolu

Czas trwania zajęć ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych w przedszkolu

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego przewidują konieczność organizowania dla dzieci zajęć ruchowych. Żadne przepisy nie wskazują jednak czasu trwania zajęć ruchowych w przedszkolu. Sprawdź, jak ustalić czas trwania zajęć ruchowych w przedszkolu i punkcie przedszkolnym.

Artykuł omawia kwestię ustalania czasu trwania zajęć ruchowych w przedszkolu na podstawie przepisów i wytycznych dotyczących programu wychowania przedszkolnego.

• Podstawa programowa wychowania przedszkolnego wymaga organizowania zajęć ruchowych dla dzieci.
  • Dzieci powinny wykazywać odpowiednią sprawność fizyczną i koordynację przed rozpoczęciem nauki w szkole.
  • Przepisy nie określają dokładnej liczby godzin zajęć ruchowych w przedszkolu.
  • Zgodnie z rozporządzeniem MEN z 28 lutego 2019 r., czas zajęć powinien być dostosowany do rozwoju dzieci.
  • Zalecenia sugerują, że zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku 3-4 lat powinny trwać około 15 minut, a dla dzieci w wieku 5-6 lat około 30 minut.
  • Nauczyciel powinien dostosowywać czas i rodzaj zajęć zgodnie z potrzebami i możliwościami dzieci.
  • Porada dotyczy zarówno przedszkoli publicznych, niepublicznych, jak i punktów przedszkolnych.
  • Artykuł odwołuje się do dwóch rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej dotyczących podstawy programowej wychowania przedszkolnego i organizacji publicznych szkół i przedszkoli.