Nieosiągnięcie dojrzałości szkolnej a odroczenie obowiązku szkolnego

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 12 kwietnia 2024
Nieosiągnięcie dojrzałości szkolnej a odroczenie obowiązku szkolnego

Stwierdzenie przez nauczycieli nieosiągnięcia dojrzałości szkolnej dziecka nie stanowi podstawy do „pozostawienia” sześciolatka w grupie przedszkolnej. W takim przypadku rodzice mogą natomiast wystąpić do dyrektora szkoły podstawowej z wnioskiem o odroczenie rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny.

Z tego artykułu dowiesz się m.im.:

• Jakie informacje zawiera dokument przygotowany przez przedszkole dotyczący gotowości szkolnej?
  • Jakie kroki mogą podjąć rodzice, gdy dziecko nie osiągnęło dojrzałości do rozpoczęcia nauki w szkole, a nauczyciele zalecają odroczenie rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej?
  • Dlaczego dyrektor przedszkola nie może samodzielnie podjąć decyzji o odroczeniu?
  • Jakie dokumenty dołącza się do wniosku o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego?
  • Jak rodzice mogą wykorzystać informacje o gotowości ich dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.