Wiek dziecka jako kryterium rekrutacji do przedszkola

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 23 stycznia 2024
Wiek dziecka jako kryterium rekrutacji do przedszkola

Nierzadko w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola największa liczbę punktów otrzymują dzieci w wieku trzech czy czterech lat. Skutkuje to tym, że w pierwszym terminie na zapis do wybranego przedszkola nie mogą liczyć sześciolatki. Niektórzy dyrektorzy decydują, by w pierwszej kolejności rozpatrywać wnioski o przyjęcie do przedszkola dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym. Czy takie działanie jest prawidłowe? Sprawdź, czy dziecko 6-letnie ma pierwszeństwo przed dzieckiem, które spełnia kryteria na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola. Kto decyduje o tym, czy dziecko zostanie przyjęte i będzie mogło chodzić do przedszkola?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakie są główne kryteria rekrutacji do publicznych przedszkoli i jak wpływają one na szanse przyjęcia dziecka?
  • Czy wielodzietność rodziny, niepełnosprawność lub samotne wychowywanie dziecka mają wpływ na proces rekrutacyjny do przedszkola?
  • Jakie dodatkowe kryteria mogą być brane pod uwagę w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola?
  • Dlaczego wiek dziecka nie jest decydującym kryterium w rekrutacji do przedszkola publicznego?
  • Co dzieje się, gdy sześcioletnie dziecko nie zostanie przyjęte do żadnego przedszkola w pierwszym etapie rekrutacji?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.