NIE dla śmieciowego jedzenia w przedszkolach | czwarty_kwartal_2014 | Aktualności i zmiany w prawie
Szanowni Państwo!

W imieniu Forum Media Polska – nowego wydawcy publikacji Raabe – miło nam poinformować, iż od 1 listopada 2014 r. nastąpiło połączenie dwóch największych serwisów poświęconych zarządzaniu placówką oświatową nadzorpedagogiczny.pl oraz portalprzedszkolny.pl. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej zmianie portal będzie dla Państwa jeszcze większą pomocą w zarządzaniu oraz organizacji działalności wychowawczej i dydaktycznej w przedszkolu.


Za 30 sekund zostaniecie Państwo przekierowani na portal www.nadzor-pedagogiczny.pl.


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta pod numerem telefonu (61) 66 55 810.

MAM KONTO:
Nie pamiętam hasła
NIE MAM KONTA: zarejestruj się
Zastosuj dla:
  • NiepublicznePrzedszkole Niepubliczne

  • PublicznePrzedszkole Publiczne

  • czwarty_kwartal_2014Przedszkole czwarty_kwartal_2014

NIE dla śmieciowego jedzenia w przedszkolach

Stan prawny na: 27/10/2014

23 października Sejm uchwalił zmiany w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. W szkołach i przedszkolach nie będzie można podawać ani sprzedawać tzw. śmieciowego jedzenia. Minister zdrowia określi w rozporządzeniu, jakie produkty będą mogły być sprzedawane w sklepikach szkolnych, czy też podawane w szkole i przedszkolu. Listę dostępnych w szkole i przedszkolu produktów spożywczych będzie mógł doprecyzować dyrektor w porozumieniu z radą rodziców.

Polskie dzieci w czołówce najbardziej otyłych dzieci wg raportu WHO

Śmieciowe jedzenie to duży problem ostatnich lat. Tym bardziej, że jego spożycie jest stosunkowo wysokie wśród najmłodszych. Sprzyja to coraz powszechniejszej wśród dzieci i młodzieży otyłości, a co za tym idzie i chorobom. Substancje, które wchodzą w skład takich produktów to zazwyczaj duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą powodować występowanie przewlekłych chorób dietozależnych. Chodzi tutaj o takie produkty spożywcze jak: chipsy, niektóre ciastka, napoje gazowane i energetyczne, jedzenie typu fast food i instant.

Minister zdrowia stworzy katalog dostępnych produktów

W związku z tym Sejm uchwalił nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zgodnie z nowymi przepisami minister zdrowia określi w rozporządzeniu, jakie produkty będą mogły być sprzedawane w sklepikach szkolnych, czy też podawane w szkole i przedszkolu. Listę dostępnych w szkole i przedszkolu produktów spożywczych będzie mógł doprecyzować dyrektor w porozumieniu z radą rodziców.

W przypadku, jeżeli osoba prowadząca sklepik szkolny nie zastosuje się do nowych przepisów, dyrektor szkoły będzie mógł rozwiązać z nią umowę najmu bez zachowania okresu wypowiedzenia i odszkodowania.

Zakazane reklamy

Nie będzie można również na terenie szkoły lub przedszkola i w ich pobliżu reklamować produktów, które nie zostały dopuszczone do spożycia w danych placówkach.
Nowe przepisy obowiązywać będą również w szkołach ponadgimnazjalnych.

Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 września 2015 r.

Anna Płociniczak

Ukryte