Aktualności i zmiany w prawie | PortalPrzedszkolny.pl - z myślą o dyrektorze przedszkola
Szanowni Państwo!

W imieniu Forum Media Polska – nowego wydawcy publikacji Raabe – miło nam poinformować, iż od 1 listopada 2014 r. nastąpiło połączenie dwóch największych serwisów poświęconych zarządzaniu placówką oświatową nadzorpedagogiczny.pl oraz portalprzedszkolny.pl. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej zmianie portal będzie dla Państwa jeszcze większą pomocą w zarządzaniu oraz organizacji działalności wychowawczej i dydaktycznej w przedszkolu.


Za 30 sekund zostaniecie Państwo przekierowani na portal www.nadzor-pedagogiczny.pl.


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta pod numerem telefonu (61) 66 55 810.

MAM KONTO:
Nie pamiętam hasła
NIE MAM KONTA: zarejestruj się

Aktualności i zmiany w prawie

NIE dla śmieciowego jedzenia w przedszkolach

27/10/2014

23 października Sejm uchwalił zmiany w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. W szkołach i przedszkolach nie będzie można podawać ani sprzedawać tzw. śmieciowego jedzenia. Minister zdrowia określi w rozporządzeniu, jakie produkty będą mogły być sprzedawane w sklepikach szkolnych, czy też podawane w szkole i przedszkolu. Listę dostępnych w szkole i przedszkolu produktów spożywczych będzie mógł doprecyzować dyrektor w porozumieniu z radą rodziców.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

 • publicznePrzedszkole publiczne

Nowe zasady zawierania umów na czas określony

23/10/2014

Do konsultacji społecznych został przekazany projekt nowelizacji Kodeksu pracy regulujący przepisy dotyczące zawierania i wypowiadania umów o prace na czas określony. Według nowych przepisów zatrudnienie na czas określony nie będzie mogło przekroczyć 33 miesięcy. Konsultacje potrwają do 21 listopada.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

 • publicznePrzedszkole publiczne

E-zwolnienia od 2015 r.

07/10/2014

Koniec z tradycyjnymi, papierowymi zwolnieniami. Od przyszłego roku zastąpią je e-zwolnienia - rząd przyjął projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

 • publicznePrzedszkole publiczne

NSA: Sąd administracyjny może kontrolować dotacje przekazywane przedszkolom niepublicznym

29/09/2014

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że ustalanie przez gminę wysokości dotacji przysługującej na każdego ucznia niepublicznego przedszkola jest czynnością z zakresu działalności administracji publicznej i może zostać skontrolowane przez sąd administracyjny.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

Ustawa budżetowa i okołobudżetowa zamrozi pensje nauczycieli w 2015 r.

25/09/2014

Rząd przygotował już projekt ustawy budżetowej na rok 2015 rok i związanej z nią ustawy okołobudżetowej. Oznacza to brak zmian w kwocie bazowej, wysokości odpisu na ZFŚS czy wydatkach związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Nauczycielskie płace pozostaną więc na tym samym poziomie w 2015 roku, a nawet dłużej – przez cały rok szkolny 2015/2016.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

 • publicznePrzedszkole publiczne

ZNP chce walczyć o Kartę Nauczyciela dla nauczycieli przedszkoli i szkół niepublicznych

23/09/2014

Związek Nauczycielstwa Polskiego od lat sprzeciwia się różnicowaniu praw nauczycieli pracujących w placówkach samorządowych i prywatnych. Zdaniem związkowców nauczyciele ci wykonują identyczną pracę, często na terenie tej samej gminy, dlatego obu grupom powinny przysługiwać nauczycielskie przywileje. Poza tym zbyt wysoki wymiar czasu pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy prowadzi do obniżenia jakości nauczania. Tracą więc i nauczyciele, i uczniowie. Dziś zarząd główny związku podejmie decyzję, czy skierować w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Na ostateczną decyzję trzeba będzie jednak poczekać do listopadowego zjazdu delegatów.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

WSA: Nie wolno zamieszczać zaleceń medycznych w orzeczeniu o indywidualnym przygotowaniu przedszkolnym

22/09/2014

Zespół orzekający poradni jest uprawniony do wydania orzeczenia o potrzebie indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania dla dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola czy szkoły. W treści orzeczenia nie powinny znaleźć się jednak zalecenia o charakterze ściśle medycznym. Przedszkole nie jest bowiem podmiotem odpowiedzialnym za realizację zadań medycznych, np. kierowania dzieci na badania specjalistyczne.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

 • publicznePrzedszkole publiczne

Od 1 stycznia 2015 r. płaca minimalna wyniesie 1750 zł brutto

16/09/2014

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. Płaca minimalna będzie nieco wyższa niż wynikałoby to z zapisów ustawowych (1731 zł) i wyniesie 1750 zł brutto. Od przyszłego roku najniższa krajowa wzrośnie więc o 70 zł. Wzrost minimalnego wynagrodzenia oznacza również zmianę w naliczaniu innych świadczeń przysługujących pracownikom – sprawdź jakich konkretnie.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

 • publicznePrzedszkole publiczne

Dyrektorzy nie zawsze wiedzą, jak zapewnić dziecku choremu na cukrzycę dobre warunki w przedszkolu

15/09/2014

Wiele placówek ma trudności z zapewnieniem odpowiedniej opieki dzieciom cierpiącym na cukrzycę. Jeśli dyrektor przedszkola zaniedba obowiązek zorganizowania dla swoich pracowników szkolenia z zakresu edukacji diabetologicznej, nauczyciele mogą nie rozpoznać pierwszych objawów obniżeniu stężenia glukozy we krwi oraz nie wiedzieć, w jaki sposób pomóc małemu cukrzykowi w razie ataku. Stowarzyszenia na rzecz dzieci chorych na cukrzycę zwracają uwagę na konieczność współpracy przedszkoli ze szpitalami i rodzicami tak, by diabetykowi zagwarantować bezpieczeństwo i komfortowe warunki w przedszkolu. Mówią również, jakie są niedopuszczalne praktyki w tym zakresie.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

 • publicznePrzedszkole publiczne

NSA znów wyjaśnia, czym są wydatki bieżące i do kiedy należy wypłacić dotację

12/09/2014

Wydatki bieżące nie są tożsame z rzeczywistymi wydatkami ponoszonymi przez gminę. Dotacja zaś nie może być wypłacana przez gminę po upływie roku budżetowego. Naruszałoby to zasadę „roczności” budżetu i uniemożliwiało wykorzystanie przez placówkę środków z dotacji do końca roku.

Zastosuj dla:
 • niepublicznePrzedszkole niepubliczne

Dostępne narzędzia:

Newsletter

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter oświatowy!

Akceptuję regulamin

* Pole wymagane.

Ukryte